• Tarih: 10.05.2023 10:30
  • Açıklama TGTV (Harita)

Göç ve Mülteci Gönüllüsü Eğitim Programı Hazırlıkları Devam Ediyor

Açıklama

TGTV Genel Merkezi'nde, 10 Mayıs 2023 tarihinde Göç ve Mülteci Algısı Çalışma Grubu toplantısı düzenlendi. TGTV İcra Kurulu üyesi Orhan Demir başkanlığında yapılan Göç ve Mülteci Algısı Çalışma Grubu toplantısında, göç ve mülteci konularında gönüllü çalışmaları desteklemek amacıyla çeşitli konular ele alındı. Göç ve Mülteci Gönüllüsü Eğitim Programının AB Proje formatında hazırlanması kararı alındı.

Toplantıya İDSB, ASSAM, TACEV ve Yardımeli Derneği kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Göç ve Mülteci Gönüllüsü Eğitim Programı'nın hazırlık süreci üzerinde yoğunlaşıldı. Programın tanıtımının yapılması ve davetlerin hazırlanması konuları üzerinde görüşüldü. Ayrıca, programın katılımcı profili ile ilgili yapılmasına karar verildi.

Toplantıda, Suriye kaynaklı göçmenlerin, gönüllü kuruluşların iş birliğinde yapılacak uyum destek projeleri de ele alındı. Özellikle teknoloji meslek kursları düzenlenmesi, bir web sitesi oluşturulması ve olumsuz algıyla mücadele edilmesi konuları üzerinde duruldu.

Alınan kararlar doğrultusunda ilgili çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. İş paketleri arasında "Teknolojik Meslek Eğitimi Programı AB Proje Formatında Hazırlanması", "Yurtdışı Menşeli Kuruluşlardan Teknoloji Alanında Çalışanların Tespit Edilmesi", "Göç ve Mülteci Gönüllüsü Eğitim Programının Hazırlanması", "Katılımcı Profili ile İlgili Çalışmanın Yapılması” gibi önemli konular yer alıyor.